projekt edukacyjny „Być jak Ignacy”

Na kole przyrodniczym ruszamy z inspirującym projektem edukacyjnym „Być jak Ignacy”.
W tym roku będziemy poznawać polskich naukowców i wynalazców.
Naszym przewodnikiem będzie sam Ignacy Łukasiewicz. Przeprowadziliśmy już pierwsze doświadczenia z Marią Skłodowską-Curie i pływającymi jajkami.

Wiemy, że w czystej wodzie jajka opadają na dno. Jajka włożyliśmy do słonej wody. Jak zaobserwowaliśmy, pływają, ponieważ ich gęstość jest mniejsza niż słonej wody.

Zrobiliśmy również bardzo ciekawe doświadczenie.

W jednej zlewce była woda i oliwa: oliwa pływała po wierzchu, ponieważ jej gęstość jest mniejsza od gęstości wody. W drugiej była oliwa i alkohol; tu oliwa była na dnie, ponieważ ma większą gęstość niż alkohol. Skoro oliwa wypływa na powierzchnię wody, a w alkoholu opada na dno zlewki, można zrobić taką mieszaninę wody i alkoholu, żeby oliwa ani nie tonęła, ani nie pływała po powierzchni. Zobaczyliśmy, że oliwa przybierała wtedy kształt kulki i jak to ładnie wyglądało, dodaliśmy barwników do jajek i mieliśmy kolorowe kule. Udało się w końcu uformować piękne, pomarańczowe kule zawieszoną w cieczy. Wszystkie dzieci były zachwycone. Dwoje uczniów zaprezentowało sylwetki naukowców. Jagna z trzeciej klasy i Wiktor zrobili prezentację. Bardzo dziękuję za zaangażowanie wszystkim MŁODYM NAUKOWCOM.